fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Senat RP. S. Pawlak sprawozdawcą Komisji ws. finansów samorządów

Senator Stanisław Pawlak był sprawozdawcą z upoważnienia Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, informując Senat  na jego 23. posiedzeniu ws. ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, zawarte w druku nr 185 A.

W Senacie rozpatrywano przedłożenie rządowe, ustawę o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ustawy został wniesiony do Sejmu 30 października 2024 r. Sejm ustawę uchwalił w dniu 8 listopada 2024 r. 434 posłów było za, 1 – przeciw, 17 posłów się wstrzymało.

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych na posiedzeniu 15 listopada 2024 r. rozpatrzyła otrzymaną ustawę i rekomenduje  jej przyjęcie bez poprawek, akceptując zmiany dokonane w Sejmie, o czym mówił senator Stanisław Pawlak:

„– Proponowane zmiany (sejmowe, przyp. red.) mają na celu przedłużenie czasowych preferencji w zakresie obowiązujących jednostki samorządu terytorialnego reguł fiskalnych do roku 2029, tj. wprowadzenie uelastycznień w zakresie zasady zrównoważenia części bieżącej budżetu jednostek oraz indywidualnego limitu spłaty zobowiązań. Proponowane rozwiązania zapewnią jednostkom samorządu terytorialnego stabilny rozwój bez konieczności wdrażania programów postępowania naprawczego. W ostatnich latach reformy podatkowe zmniejszyły dochody budżetowe przy wzroście wydatków bieżących spowodowanych inflacją. Pogłębiło to trudności w uzyskiwaniu przez jednostki samorządu terytorialnego nadwyżki dochodów bieżących nad wydatkami bieżącymi. Powoduje to pogorszenie się maksymalnych dopuszczalnych wskaźników spłaty długu jednostek samorządu terytorialnego, które odnotowały wyraźny spadek nadwyżki operacyjnej.

Ustawa zawiera zmiany o charakterze porządkującym, które mają zapewnić spójność i zgodność zmienianych przepisów z innymi regulacjami, które obejmują zmianę przepisów ustawy z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz ustawy z dnia 15 września 2022 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projektowane rozwiązania wpłyną na poprawę możliwości realizacji zadań na rzecz lokalnych społeczności, w tym w szczególności zadań inwestycyjnych.

Ustawa wprowadza na stałe zasadę doliczania dochodów ze sprzedaży majątku przy ustalaniu indywidualnego wskaźnika spłaty zobowiązań, o co wnosiła m.in. strona samorządowa.

Dodany dział VIa zawiera przepisy epizodyczne, które w większości są powtórzeniem obowiązujących odstępstw od reguł fiskalnych jednostek samorządu terytorialnego i przedłużają obowiązywanie tych regulacji na lata 2025–2029. Zmieniony art. 243 ustawy o finansach publicznych będzie miał zastosowanie w roku 2026 i w latach kolejnych.

W art. 5 ustawy określono termin wejścia w życie ustawy: z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Pozwoli to jednostkom samorządu terytorialnego na przygotowanie budżetów i wieloletnich prognoz finansowych na 2025 r. i dalsze lata.

Wysoki Senacie, podczas posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów Publicznych przedłożoną ustawę szczegółowo omówiła pani minister Hanna Majszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Udzieliła też odpowiedzi na pytania zadawane przez senatorów. Biuro Legislacyjne nie wniosło uwag do omawianej ustawy. Przewodniczący komisji zgłosił wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Przewodniczący komisji poddał ten wniosek pod głosowanie. Za wnioskiem głosowało 5 senatorów, przeciw nie głosował nikt, 1 senator wstrzymał się od głosu.

Wobec tego w imieniu Komisji Budżetu i Finansów Publicznych wnoszę o podjęcie uchwały w zaproponowanym brzmieniu.”.

opr. nim, 22 listopada 2024 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem