Dziś zabraliśmy Was w podróż po Europie i po Polsce w Europie. Ale nie takiej, jaka jest obecnie i była w ostatnich latach. Tylko takiej, jaka mogłaby być, jeśli w pełni wykorzystamy potencjał w europejskiej integracji. Czas na Europę 2.0, czas na Europę dla Ciebie!
Niemal dokładnie dwadzieścia lat temu, 1 maja 2004 roku, Lewica wprowadziła Polskę do Europy. Nadała naszemu krajowi nowy kierunek - Unia Europejska stała się fundamentem naszego rozwoju i bezpieczeństwa. Dała Polsce bezprecedensowy skok naprzód. Drogi, dworce, mosty, oczyszczalnie. To wszystko powstało za europejskie fundusze.
Tak jak 20 lat temu Lewica nadała kierunek Polsce, tak dziś chce nadać kierunek całej Europie. Ma na to pomysł i wie, jak to zrobić. Dziś przedstawimy państwu tę wizję.
Katarzyna Kotula, ministra ds. równości
35 godzin pracy w tygodniu
Badania od lat pokazują, że Polki i Polacy są jednym z najbardziej przepracowanych narodów w Europie, a konsekwencją tego jest stres, wypalenie i to, że najzwyczajniej tracimy na tym zdrowie. Dlatego jako Lewica odważnie mówimy, że czas odejść od standardu 8-godzinnego dnia pracy, który ma już ponad 100 lat. Lewica chce skrócenia czasu pracy. Już ćwierć wieku temu Francja skróciła czas pracy do 35 godzin tygodniowo. Najwyższy czas na Polskę. 35 godzin pracy w tygodniu i żeby każdemu starczyło na opłacenie mieszkania i godne życie, 35 godzin i żeby nikt nie musiał odmawiać rodzinie wyjazdu na wakacje, 35 godzin i żebyśmy zamiast stresować się ostatnimi dniami miesiąca, mogli odłożyć na następny. Dziś jako Lewica proponujemy Europejski Pakiet Pracowniczy, który poprawi sytuację ciężko pracujących Europejczyków i uczyni dobre praktyki wspólnymi dla całej UE. Ten pakiet to europejska płaca minimalna, to jawność płac, ochrona przed mobbingiem, ale też prawo do bycia offline. W Unii luka płacowa między kobietami i mężczyznami wynosi obecnie 13 procent. To oznacza, że na każde euro zarobione przez mężczyznę kobieta pracująca na takim samym stanowisku otrzymuje 87 eurocentów. Dość tego!
Joanna Scheuring-Wielgus, wiceminister kultury i kandydatka do Parlamentu Europejskiego
100 tysięcy mieszkań na tani wynajem
Kiedyś Unia Europejska nie kupowała szczepionek. Dzisiaj uratowała nas przed COVID-em. Kiedyś Unia Europejska nie kupowała amunicji. Dzisiaj Unia ratuje Ukrainę. Kiedyś wszyscy wierzyliśmy w niewidzialną rękę rynku. Dzisiaj wszyscy wiemy, że mieszkanie jest nie tylko towarem, ale przede wszystkim prawem. Nadszedł czas na Europejski Fundusz Mieszkaniowy. 100 mld EUR na budowę mieszkań na wynajem. Dla Polski udział w Europejskim Funduszu Mieszkaniowym powinien wynieść 10 mld EUR. Za te pieniądze polskie samorządowy wybudują 100 tysięcy mieszkań na tani wynajem. To ambitny plan ale i realistyczny. Będziemy budować jak prezydent Kukucki we Włocławku. Jak austriaccy socjaldemokraci w Wiedniu. Czas na Unię budującą mieszkania. Tak jak Unia wybudowała drogi w Polsce tak wybuduje mieszkania. 20 lat temu mieliśmy 520 km dróg szybkiego ruchu. Dzisiaj jest to ponad 5000 km. Kiedyś celem była budował 4500 km dróg. Dzisiaj celem jest budowa 100 tysięcy mieszkań. Młodzi ludzie są coraz bardziej sfrustrowani takim stanem rzeczy. Sytuacja nabrzmiewa i zaczyna nabierać rozmiarów kryzysu społecznego. Dlatego najwyższy czas aby Unia Europejska zaczęła działać.
Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu
Będziemy w Parlamencie Europejskim dążyć do tego, aby tzw. współczesne liberum weto nie funkcjonowało. Nie chcemy Unii dwóch prędkości. Chcemy być dumni z Unii Europejskiej.
Marek Belka, eurodeputowany i kandydat do Parlamentu Europejskiego
Pakiet demokratyczny dla Europy
Mogą państwo zapytać - po co sę te wybory? Jaki wpływ mam na to co się dzieje w Unii? Dlaczego te wybory są dla mnie ważne? Rozumiem te pytania. Ale odpowiedź jest prosta. Dziś wybory do Parlamentu Europejskiego to nasz najważniejszy sposób, by wpływać na kierunek w którym zmierza Europa. Lewica będzie bronić wspólnoty europejskiej zawsze i wszędzie, przed zakusami ze Wschodu. Lewica proponuje mocny pakiet demokratyczny dla Europy. Nie ma nic silniejszego niż głos ludzi. To on powinien mieć największy wpływ na to w którym kierunku zmierzamy. W najbliższej kadencji Lewica jako druga siła w Europie proponuje 5 zmian, które wpłyną na to by Europa była bliższa naszym codziennym sprawom. Po pierwsze. Parlament Europejski powinien posiadać inicjatywę ustawodawczą. Zgłaszamy ustawę i ją realizujemy. Po drugie, Parlament Europejski powinien miec uprawnienie budżetowe. Chcemy mieszkań? Ok. Parlament Europejski decyduje o przeznaczeniu 100 mld euro w najbliższej dekadzie. Po trzecie. Parlament europejski powinien móc proponować wotum nieufności i odwoływać komisarzy, nie tylko całą komisję. o czwarte, zmniejszymy liczbę potrzebnych podpisów w Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej. Dziś jest to, często zaporowe, milion podpisów. Zmniejszymy dwukrotnie o 500 tysięcy podpisów. Po piąte, uchwalimy prawo, które zakazuje Komisji Europejskiej odrzucania inicjatyw obywatelskich wedle uznania. Głos ludzi musi być faktycznie słyszalny.
Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości i kandydat do Parlamentu Europejskiego
Te same prawa kobiet w całej Unii
Chcemy ustalenia wspólnych standardów opieki okołoporodowej i gwarancji dostępu do badań prenatalnych. Polki, tak samo jak Dunki czy Francuzki, zasługują na godny poród bez bólu. Zagwarantujemy też wszystkim kobietom na całym kontynencie równą ochroną przed przemocą. To musi wybrzmieć w całej Europie: tylko “tak” oznacza zgodę, a każda kobieta musi być bezpieczna w swoim miejscu pracy, na ulicy czy we własnym domu. Zawsze. Mamy dość czekania, mamy dość kazań polskich polityków o tym, że nasze prawa to skomplikowana sprawa. Nic tu nie jest skomplikowane. Prawa kobiet to prawa człowieka.
Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu
UE załatwiania codziennych spraw
My, jako Lewica, chcemy Europy załatwiania codziennych spraw. Europy, która ma faktyczny wpływ na nasze życie i zmienia je na lepsze. Dlatego dziś jako cała Lewica prezentujemy program na te wybory. Skończmy z tą absurdalną zmianą czasu na zimowy. Dość nieprzespanych nocy, końca dnia o godzinie 15:00 czy rozregulowania naszych zwierzęcych pupili. Chcemy lato cały rok! Każdemu psu wprowadzimy PIESEL - czyli PESEL dla psów. Tak, by nie było bezdomnych piesków. Pamiętajcie te wybory są nie tylko o nas. Są również o naszych najlepszych przyjaciołach. Jako Lewica uważamy, że nie ma żadnego powodu, aby Polska była outsiderem Europy jeśli chodzi o wolność w zapaleniu marihuany.
Robert Biedroń, eurodeputowany i kandydat do Parlamentu Europejskiego
Zakaz bezpłatnych staży
Chcemy lepszej Europy także dla młodych ludzi. W tym celu należy jasno powiedzieć: darmowe praktyki i staże są po prostu niesprawiedliwe. W czasie, kiedy robiłam darmowe praktyki, nie mogłam zrezygnować z pracy. W rezultacie przepracowałam w tamtym miesiącu łącznie prawie 200 godzin - a wypłatę dostałam tylko za 80. Pomimo tego, że pracowałam od rana do wieczora, ledwo wystarczało mi pieniędzy na zapłacenie za wynajem mieszkania. Na takie luksusy jak jedzenie już ich nie starczyło. Doświadczeniem wielu młodych osób jest też wydawanie większości otrzymywanych od rodziców i zarobionych pieniędzy na wynajem mieszkania. Zdarza się, że te mniej zamożne rezygnują z tego powodu ze studiów. Dlatego zadbamy o to, żeby w unijnym budżecie znalazły się środki na budowę nowych i remont istniejących akademików. Dla rozwoju studentek i studentów równie ważne jest poznawanie Europy i poszerzanie horyzontów. Dziś ogranicza ich w tym rzecz tak prozaiczna jak ceny biletów na pociągi. Wprowadzimy więc dla nich darmowe podróże koleją - tak żeby młode osoby miały szansę na rozwój i zyskanie szerszej perspektywy.
Wiktoria Barańska, kandydatka dla Parlamentu Europejskiego
Zielone inwestycje
Dla Lewicy dobrze pomyślane Zielone inwestycje to nie żadna przeszkoda, ale szansa na rozwój Polski. Nie koszt, ale szansa na poprawę jakości naszego życia. Zamiast mnożyć zakazy i ograniczenia chcemy stwarzać nowe możliwości. Zamiast blokować, chcemy budować. Chcemy budować nowe dostępne mieszkania na wynajem! Chcemy budować nowe czyste źródła energii z Odnawialnych Źródeł oraz atomu. Chcemy w końcu zainwestować w energooszczędność naszej gospodarki i chcemy ocieplić nasze domy. My tutaj naprawdę nie możemy zostać w tyle. Realna gra idzie dziś o to. Kto za te zmiany zapłaci? Kto poniesie ich koszt? Tutaj potrzebna jest zmiana w myśleniu. Kosztów transformacji nie można dłużej przerzucać na zwykłych ludzi. Zapłacić muszą ci, którzy na niszczeniu planety zarobili najwięcej. Wielki międzynarodowy biznes. O taką zmianę Lewica chce walczyć w europarlamencie.
Maciej Konieczny, poseł i kandydat do Parlamentu Europejskiego
Bon turystyczny 500 zł
Proponujemy dla emerytów senioralny bon turystyczny, 500 zł wsparcia, aby mogli podróżować po Polsce i Europie. Takie rozwiązanie dobrze sprawdziło się, gdy branża turystyczna odbudowywała się po lockdownach. Wtedy korzystały z niej rodziny z dziećmi. Teraz czas na seniorów. Wprowadzimy Europejską Kartę Seniora podobną do Europejskiej Karty Dużej Rodziny, dający seniorom z krajów Unii prawa do zniżek w pozostałych krajach UE przy opłacaniu biletów do kin, teatrów, muzeów czy na koncerty, jak również podczas kupowania wyjazdów turystycznych czy rekreacyjnych. Lewica nie tylko zapowiada, ale również realizuje obietnice skierowane do seniorów. Podnosimy zasiłek pogrzebowy do 7 tysięcy. Wprowadzamy zasadę dotyczącą dwóch waloryzacji emerytur w ciągu roku.
Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych i kandydat do Parlamentu Europejskiego
100 tysięcy nowych miejsc w żłobkach
Lewica gwarantuje nowe miejsca w żłobkach. Lewica to 100 tysięcy nowych miejsc w opiece żłobkowej. Dzięki Lewicy w Parlamencie Europejskim każde polskie dziecko będzie miało zagwarantowane miejsce w żłobku. Ekipa Lewicy w Parlamencie Europejskim będzie walczyć o prawa tęczowych rodzin. Związki zawarte w Unii Europejskiej powinny być respektowane przez wszystkie państwa członkowskie. Wprowadzimy obowiązek uznawania i transkrypcji aktów urodzenia i małżeństwa wystawionych przez inne państwo członkowskie. To proste ludzkie gesty, które uczynią życie naszych współobywateli prostszym. Tak jak dziś w rządzie jesteśmy gwarantem programu Aktywny Rodzic, uchwalonego właśnie przez Sejm a realizowanego przez ministrę Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk dającego pakiet świadczeń i ułatwień dla rodziców chcących łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową.
Katarzyna Ueberhan posłanka i kandydatka do Parlamentu Europejskiego